Лига 1: Трета победа во низа за ПСЖ

Шампионот на Франција ПСЖ по слабиот старт во новото првенство успеа да направи серија од три победи. Синоќа во рамките на 5. коло го победи Бордо на гости со 2:0. Головите ги постигнаа Блесе Мутуди во 30. минута и Лукас Мура во 64. минута.

Денеска се играат натпреварите: Тулуз – Олимпик Марсеј, Ајачио – Евиан, Генгамп – Бастија, Монпеље – Ремс, Нант – Сошо и Валенсиен – Сент Етиен.

Овој круг од Француското фудбалско првенство ќе биде заокружен утре со средбите: Монако – Лориен, Лил – Ница и Олимпик Лион Рен.

Табела: ПСЖ 11 бодови, Монако 10, Олимпик Марсеј 9, Сент Етиен 9, Рен 7, Ремс 7, Лил 7,.

Катерина Ѓуровски

Во Франција тврдат дека Зидан на лето ќе застане на чело на ПСЖ

Гризман му даде поддршка на Умтити: Без него немаше да го освоиме СП, тој е примерен професионалец