Лидерот во Евролигата се врати на победите

Фенербахче се врати на победничкиот пат во Евролига по поразот од Баерн Минхен во минатиот круг. Лидерот на табелата ги декласираше гостите од Панатинаикос со 85:66 и запиша 19-ти успех сезонава во турнирот.

Николо Мели заврши со 14 поени и 7 скока за Фенербахче, а по 12 додадоа Ерик Грин, Луиџи Датоме и Марко Гудуриќ.

Шон Килпатрик беше најпрецизен за Панатинаикос со 19 поени, а ДеШон Томас остана со 13.

По две недели претстои турско дерби помеѓу „фенерите“ и Дарушафака, а ПАО го пречекува рускиот Химки.

ЦСКА Москва пак го победи бранителот на титулата Реал Мадрид (Шпанија) со 82:78 во дербито на колото.

Домаќините отстапуваа со 34:40 на полувремето, но направија пресврт по силна третата четвртина и ја задржаа предноста во последните 10 минути. Така двата тима се израмнија на второто место на табелата со по 17 победи и 5 порази.

За победниците Нандо Де Коло се истакна со 21 поени, Кори Хигинс додаде 15, а Даниел Хакет забележа 14. Ентони Рандолф беше најпрецизен за Реал Мадрид со 20 поени, а Густаво Ајон запиша 11 поени и 6 скока.

На табелата води Фенербахче со 19 победи и 3 порази, пред ЦСКА (Москва) со 17-5, Реал Мадрид има 17-5, Анадолу Ефес 14-8, Барселона 13-9, Олимпијакос 12-10 итн.

Макаби Тел Авив (Израел) – Олимпијакос (Грција) 65:64
Барселона (Шпанија) – Жалгирис (Литванија) 78:72.

Хорор сцени во Турција: Навивачите на Трабзон ги нападнаа играчите на Фенербахче додека славеа победа во дербито

Политички скандал: Откажан мечот меѓу Фенербахче и Галатасарај во Саудиска Арабија