Лејкерс тргнуваат по Ленард

Раководство на Лос Анџелес лејкерс ќе се обиде во своите редови да го донесе еден од најдобрите играчи во НБА и член на шампионот Торонто, Каваи Ленард.

Кошаркарот ќе оди на трансфер пазарот како слободен агент.

Сепак, за трансферот на 27-годишниот Ленард, Лејкерс е неопходно е да почекаат до 30 јули кога треба да биде официјалната најава за договорот со “Њу Орлеанс” за размена на центарот Ентони Дејвис.

Во овој случај, ЛА Лејкерс ќе потпишат максималниот договор со МВП на финалната серија во НБА лигата.

Во плејофот, Каваи Ленард постигна 28,5 поени, 9,8 скока, 4,2 асистенции во просек за 41 минута по натпревар.

Во финалето, канадскиот клуб беше поуспешен од Голден Стејт 4-2 во победи за историска прва шампионска титула.

Би можело да ве интересира

Мемфис ја освои Летната лига на НБА

Ана Ололовска

Поради „Најк“, ЛеБрон ќе продолжи да го носи бр. 23

Ана Ололовска

Оклахома и Хјустон ги сменија Вестбрук и Пол

Ана Ололовска

Договорот на Дурант со Нетс е за 3 + 1 година

Ана Ололовска

Телетовиќ: Ми беше досадно во НБА

Ана Ололовска

Ленард потпиша со Клиперс три години

Ана Ололовска