Келн го отпушти тренерот Гиздол

Од:

Маркус Гиздол е разрешен од функцијата главен тренер на Келн. Управата на клубот одлучи да му врачи отказ на 51-годишниот фудбалски стручњак по вчерашниот пораз од Мајнц (2:3) во 28. коло од Бундеслигата.

Келн нема победа во германската лига на осум натпревари по ред (шест порази, две нерешени средби).

Тимот, кој освои 23 бода на 28 натпревари, е во зоната за испаѓање – на претпоследното, 17-то место во поредокот.

Гиздол беше тренер на Келн од ноември 2019 година.

Би можело да ве интересира

Прво куп финале за Борусија Дортмунд од 2017 година

Ана Ололовска

Второ куп финале за Лајпциг во последните три години

Ана Ололовска

Баерн може да го продаде Левандовски за 60 милиони евра

Ана Ололовска

Подолски некогаш даваше многу голови, сега продава многу шиш-ќебап и колачи

Жарко Настоски

Официјално: Нагелсман ќе биде нов тренер на Баерн

Ана Ололовска

Германските фудбалски клубови ќе одат во строг карантин

Ана Ололовска