Кавани му донесе победа на Уругвај, Аргентина одигра нерешено со Еквадор

Од:

Квалификациите за Светското првенство во Бразил продолжија и во рамките на групата во Јужна Америка.

Од синоќешните натпревари за одбележување е победата на Уругвај на гости над директниот ривал Венецуела со 1:0 и со тоа шампионот на Јужна Америка (Уругвај) се врати во игра за пласман на Мундијалот. Единствениот гол го постигна Единсон Кавани.

Водечката селекција во групата Аргентина на гостувањето кај Еквадор одигра нерешено 1:1.

Чиле на домашен терен ја совлада Боливија со 3:1, а Колумбија го победи Перу со 2:0.

Табела: Аргентина 26 бодови, Колумбија 23, Еквадор 21, Чиле 21, Уругвај 16, Венецуела 16, Перу 14, Боливија 10, Парагвај 8.

Би можело да ве интересира

Де Брујне не е против Мундијал на две години

Ана Ололовска

Повеќе од 12 европски тимови сакаат да ја напуштат ФИФА поради плановите за Светското првенство на две години

Ана Ололовска

Нордиските земји против двегодишен Мундијал во фудбал

Ана Ололовска

Албанците се извинија за инцидентите и ги обвинија Полјаците за провокации

А1он

Роналдо со рекорден, десетти хет-трик во репрезентативниот дрес

Ана Ололовска

ВИДЕО: Натпреварот Албанија – Полска беше прекинат 20 минути, домашните навивачи фрлаа шишиња кон Полјаците

Ана Ололовска

Leave a Comment

2 + 20 =