Кариус се жали на Бешикташ во ФИФА

Од:

Голамнот на Ливерпул, Лорис Кариус, кој во моментов игра во Бешикташ на позајмица од Ливерпул, презеде правни дејства против турскиот клуб. Причината за ова е дека Бешикташ му должел плата за 4 месеци.

Уште минатиот месец, Кариус го одвел случајот во ФИФА, а пред десет дена истекол крајниот рок, определен од голманот на клубот, за да му биде исплатено тоашто му се должи.

Престојот на Кариус во Турција стана вистински кошмар откако навивачите и тренерот Шенол Ѓунеш се свртеа против него. Тренерот го критикуваше јавно за своите грешки против Коњаспор и рече дека Кариус се уште е стартер, само затоа што ветеранот Толга Зелгин во моментов не е достапен. За време на викендот, фановите на Бешикташ го исвиркуваа Кариус.

Веројатно, ФИФА ќе наметне многу сериозна казна на турскиот клуб за неисплатените надоместоци на Кариус.

Би можело да ве интересира

Венгер ќе започне со работа во ФИФА

ФИФА ќе одреди колку ќе чини Нејмар следната година

Бобан ја напушта ФИФА поради Милан

Официјално: Челзи нема да може да привлече нови фудбалери ова лето

ФИФА му ја укина суспензијата на Рајола

Потпретседателот на ФИФА зад решетки