Јувентус по 20 години триумфираше во Италијанскиот куп

Фудбалерите на Јувентус го освоија италијанскиот куп откако синоќа во финалето на „Олимпискиот стадион“ во Рим го победија Лацио со 2:1 по продолжение и по 20 години се радуваа во ова натпреварување. Решавачкиот гол во 97. минута го постигна Алесандро Матри.

Лацио поведе со голот на Стефан Раду во 4.минута, а изедначи Џорџио Киелини во 11.минута. До крајот на регуларните 90 минути немаше победник (1:1), па се играа продолженија.

Со овој триумф Јувентус ја прекина серијата од 20 години без триумф во италијанскиот куп, а ја освои вкупно 10.та титула во ова натпреварување. Последен пат „старата дама“ го освои Купот во 1995 година, а до овој триумф уште трипати беше финалист и ги губеше дуелите.

Јувентус оваа сезона веќе ја освои и титулата шампион во Италија, а остана во игра за трофејот од Лигата на шампионите.

Италија во Скопје со нов селектор, Манчини си поднесе оставка

(ВИДЕО) Навивачите на Интер направија хаос: Упаднаа во хотелот кај фудбалерите и направија луда атмосфера

(ВИДЕО) Легендата во солзи на теренот: Дали е ова крајот на една од најголемите кариери?