Јувентус има намера да го продаде Дибала за 100 милиони евра

Од:

Фудбалерот од нападот на Јувентус, Пауло Дибала може да го напушти клубот во летниот трансфер прозорец. Според „Тутоспорт“ италијанскито шампион има намера да го продаде 25-годишниот Аргентинец за 100 милиони евра.

Јувентус сака да се ослободи од Дибала за да го финансира купувањето на други играчи, вклучувајќи го и членот на Ливерпул Мохамед Салах или напаѓачот на Интер, Мауро Икарди.

Договорот на Дибала со торинскиот клуб трае до 30 јуни 2022 година.

Оваа сезона Дибала одигра 39 натпревари за Јувентус, постигна 10 гола и забележа четири асистенции.

Би можело да ве интересира

Балотели: Мајка ми плачеше кога реков дека ќе играм за Бреша

Ванда Нара: Икарди нема да оди во Монако

Алексис утре минува прегледи во Милано

Наполи нуди 60 милиони плус бонуси за Икарди

Јуве има уште една опција за централен напаѓач

„Скај Италија“: Санчез се разбра со Интер