Јунајтед го победи Сити среде „Етихад“

Од:

Манчестер Јунајтед оствари сензационална победа од 2:1 на гостувањето кај Манчестер Сити во 16. коло од Премиер лигата.

Така екипата на Оле Гунар Солскјер го доби дербито на Манчестер, откако неговиот тим пред неколку дена се справи и со Тотенхем на Жозе Мурињо.

Рашфорд отвори од пенал во 23-тата минута, а Марсијал го зголеми водството на гостите шест минути подоцна. Сити постигна само со почесен погодок преку Отаменди во 85. минута.

По овој натпревар, шампионите Сити се на 3-то место на табелата со 32 поени и екипата е 14 бода од врвот, така што има само теоретски шанси да ја одбранат својата титула.

Јунајтед е на 5-то место со 24 бода.

Би можело да ве интересира

Вулверхемптон е подготвен да му понуди на Траоре нов договор со плата од 110 илјади евра неделно

Ана Ололовска

Астон Вила победи на четири натпревари на почетокот на сезоната за прв пат од 1930 година

Ана Ололовска

Ван Дaјк до повредата, не пропушти ниту една минута во Премиер лигата од 2018 година

Ана Ололовска

Мурињо: Да се губи со 3:0 и да се биде инфериорен во сите погледи, не е лесно да се верува во успех, честитки за Вест Хем

Ана Ололовска

Ван Дајк ќе мора на операција

Ана Ололовска

Враќање на годината: Бејл настапи за Тотенхем по 2.709 дена

Ана Ололовска