Јокиќ и Мареј го надмина достигнувањето на Џордан

Од:

Кошаркарите на Денвер, Никола Јокиќ и Џамал Мареј го престигнаа легендарниот Мајкл Џордан по број на победи во седми натпревар во плејофот во НБА-лигата.

Во својата кариера тие освоија три седми натпревари, додека Џордан има само две такви игри.

Денвер се пласираше во финалето на Западот, совладувајќи ги Клиперси со 4-3 во серијата од седум натпревари.

Нивни ривал во финалето на Западната конференција, ќе биде ЛА Лејкерс.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Клеј Томпсон се врати на тренинзите

А1он

ВИДЕО: Бостон го доби петтиот дуел со Мајами, финалето на Истокот станува интересно

А1он

„Кралот“ и Лејкерси сигурно чекорат кон финалето на НБА

Ана Ололовска

Мајами на чекор од финалето на НБА

Ана Ололовска

Мареј по третата средба против Лејкерс: Требаше веќе да водиме со 2:1

А1он

Леброн го престигна Данкан и изби на второто место по плејоф-натпревари

Ана Ололовска