Јирген Клоп го напушта Ливерпул на крајот од сезоната

Од:

Германскиот стручњак Јирген Клоп одлучи да го напушти Ливерпул на крајот од сезоната 2023/24, соопштија од англискиот клуб.

„Можам да разберам дека тоа е шок за многу луѓе во моментот кога ќе го слушнете за прв пат, но очигледно дека можам да го објаснам или барем да се обидам да го објаснам. Сакам апсолутно сè во овој клуб, сакам сè. за градот, сакам сè за нашите навивачи, го сакам тимот, го сакам персоналот. Сакам сè. Но, фактот што сè уште ја носам оваа одлука покажува дека сум убеден дека тоа е одлука што ја имам Факт е дека ми снемува енергија“, изјави Клоп за клупската телевизија.

Тој додава дека пред почетокот на сезоната почнал да размислува за заминување.

Би можело да ве интересира

Клоп револтиран на судењето на дербито против Сити: Дали ручале во ВАР собата

Предраг Петровиќ

Клоп не е загрижен за отказ, туку размислува за нови засилувања во Ливерпул

Клоп се извлече без суспензија, но ќе мора да плати казна за црвениот картон

Горан Наумовски

Клоп ќе „одговара“ за фуриозната реакција кон линискиот судија

Клоп: Не мора да бидеме пријатели… Никој не сака да е пријател со нас

Клоп: Ливерпул нема да се засилува со невакцинирани фудбалери