Херта избегна пораз со гол во 96. минута

Херта се спаси од пораз на гостувањето кај Фрајбург, откако Бразилецот Рони во шестата минута од судиското надополнување успеа да го изедначи резултатот на 2:2.

Претходно Рони погоди и во 36.минута, а стрелци на головите за домашниот тим беа Марк-Оливер Кемп (30) и Феликс Клаус (79).

Шест натпревари од 4.коло во Бундес лигата се играат денеска. Двојките се: Шалке – Ајнтрахт Франкфурт, Аугсбург – Вердер Бремен, Штутгарт – Хофенхајм, Хамбургер – Баерн Минхен, Падерборн – Хановер и Мајнц – Борусија Дортмунд.

Утре колото ќе го комплетираат Волфсбург – Баер Леверкузен и Келн – Борусија Менхенгладбах.

Табела: Баер Леверкузен 7 бодови, Баерн Минхен 7, Хановер 7, Борусија Дортмунд 6,…

Почина легендарниот германски фудбалер Андреас Бреме

Германците ја „изиграа“ ФИФА и ги носеа боите на виножитото на Светското првенство