Ханорвер и Херта ги поделија бодовите

Без победник, 1:1 заврши синоќешниот натпревар Хановер – Херта, дуел со кој беше отворено 8. коло во Германското фудбалско првенство.

Кристијан Шулц во 23.минута ги доведе домашните во водство, а бод за Херта донесе резервниот играч Рони со голот постигнат на 10 минути пред крајот на натпреварот.

Денеска играат: Шалке – Аугсбург, Борусија Менхенгладбах – Борусија Дортмунд, Штутгарт – Вердер, Волфсбург – Ајнтрахт Брауншвајгер, Мајнц – Хофенхајм и Баер Леверкузен – Баерн Минхен.

Последните два дуела од осмиот круг во Бундес лигата се играат утре. Двојките се: Нирнберг – Хамбургер и Фрајбург – Ајнтрахт Франкфурт.

Табела: Борусија Дортмунд 19 бодови, Баерн Минхен 19, Баер Леверкузен 18, Хановер 13, Херта 12,…

Почина легендарниот германски фудбалер Андреас Бреме

Германците ја „изиграа“ ФИФА и ги носеа боите на виножитото на Светското првенство