Гвардиола призна: На Сити му треба централен дефанзивец

Од:

Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола, изјави дека на тимот му е потребен уште еден играч за позицијата централен дефанзивец.

Во моментов „граѓаните“ имаат само тројца фудбалери на овaa позиција – Џон Стоунс, Ајмерик Лапорт и Николас Отаменди, а заменик на Венсан Компани, кој си замина по крајот на минатата сезона, се уште не е пронајден.

– Венсан беше многу важен дел од нашиот тим. Кога беше здрав, тој секогаш беше подготвен за да биде стартер. Тој влијаеше не само на нашата игра, но и на целата атмосфера во соблекувалната. Не знам дали е можно човек како него да биде заменет, но имаме неколку кандидати и сакаме да привлечеме некој од нив. Дури и да не најдеме таков играч, сепак имаме тројца доволно искусни играчи во центарот на одбраната, како и две момчиња од младинските формации, кои можат да ни помогнат, рече Гвардиола.

Би можело да ве интересира

Манчестер јунајтед го гледа Муса Дембеле како замена за Рашфорд

Ана Ололовска

Гвардиола до ФА: Намалете го бројот на натпревари

Ана Ололовска

Англиската Премиер лига најдобра на светот, македонската Прва лига на 77. место

Ана Ололовска

Покетино може следната сезона да го предводи Манчестер јунајтед

Ана Ололовска

Клоп дава 60 милиони евра за Тимо Вернер

Предраг Петровиќ

Вернер сака да замине во Ливерпул

Ана Ололовска