Гостински победи на неделните натпревари во Премиер лигата

На двете денешни средби од 6. коло во Англиското фудбалско првенство победи постигнаа гостинските екипи.

Фудбалерите на Ливерпул беа убедливи со 3:1 на гостувањето против Сандерленд. Тие попладнево по двата неуспеха во претходните две кола остварија победа, вкупно четврта во шампионатот и се вратија на второто место на табелата со ист број бодови со третиот Тотенхем.

Головите за Ливерпул ги постигнаа: Даниел Стариџ во 28.минута и Луис Суарез во 36.минута и 88.минута. За Сандерленд стрелец беше Емануеле Џакерини во 52.минута.

На вториот натпревар од 6.коло одигран денеска Стоук – Норвич 0:1.

Резултати на натпреварите одиграни вчера: Тотенхем – Челзи 1:1, Астон Вила – Манчестер Сити 3:2, Фулам – Кардиф 1:2, Хал – Вест Хем 1:0, Манчестер Јунајтед – ВБА 1:2, Саутемптон – Кристал Палас 2:0 и Свонси – Арсенал 1:2.

Утре се игра последниот натпревар од ова коло Евертон – Њукасл.

Табела: Арсенал 15 бодови, Ливерпул 13, Тотенхем 13,Челзи 11, Саутемптон 11, Манчестер Сити 10, Хал 10,…

Саутгејт останува англиски селектор

Саутгејт сака да остане селектор на Англија

Дијаз дебитираше со асистенција, Ливерпул во второто полувреме ги „скрши“ Кардиф