Голем удар за Португалија: Диого Жота го пропушта Светското првенство

Од:

Фудбалската репрезентација на Португалија остана без една од своите ѕвезди за претстојното Светско првенство во Катар. Напаѓачот на Ливерпул, Диого Жота, поради повреда нема да биде дел од Мундијалот.

Ова го потврди менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп.

„Сега можам да кажам дека Диого ќе биде надвор од терените со месеци. Тој сигурно ќе го пропушти Светското првенство. Ќе видиме точно до кога, но му посакувам брзо закрепнување“, изјави германскиот стратег.

Диого Жота е последното име што е на списокот на повредени во Ливерпул. Поради разлилни повреди надвор од терените се и Луис Дијаз, Жоел Матип, Ибрахима Конате, Кертис Џонс, Наби Кеита, Артур Мело и Алекс Окслејд-Чемберлен.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Десетици илјади наставници излегоа на улиците во Лисабон барајќи подобри плати и услови

Ана Ололовска

Португалија бара негативен тест за коронавирусот од патници од Кина

Ана Ололовска

Еден загинат во поплавите предизвикани од обилните дождови во Лисабон

Ана Ололовска

ВИДЕО: Големи поплави во Лисабон, најмалку една жртва

Катерина Павлова-Николовска

Две млади лица загинаа во свлечиште во Португалија, биле затрупани додека спиеле

А1он

Во Португалија работниците кои имаат деца под 12 години нема да работат за викенд

А1он