Ѓоковиќ: Подготвувањето за овој турнир и сè со што морав да се соочам во последните неколку недели беше психолошки и емоционално тешко

Од:

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ по поразот во финалето на УС Опен од Русинот Даниел Медведев (4:6, 4:6, 4:6) рече дека е исцрпен на психолошки план.

-Емотивно, тоа беше многу тежок период за мене во последните 5-6 месеци. Грен слемот, Олимпијадата и домашниот турнир во Белград. Се натрупаа сите емоции што ги доживеав. Подготвувањето за овој турнир и сè со што морав да се соочам во последните неколку недели беше психолошки и емоционално тешко. Беше тешко да се справам со тоа. Мило ми е што, конечно, оваа трка заврши, изјави Ѓоковиќ за официјалната веб-страница на УС Опен.

Медведев ја освои четвртата титула во 2021 година, додека Ѓоковиќ не успеа да комплетира календарски Грен слем.

Би можело да ве интересира

Ѓоковиќ официјално го откажа настапот на Индијан Велс

А1он

Ѓоковиќ најверојатно нема да учествува на Индијан Велс

А1он

Ѓоковиќ на четири победи до рекордна грен – слем титула

Ана Ололовска

Ѓоковиќ со загубен сет го мина првото коло на УС Опен

Ана Ололовска

Надал за однесувањето на Ѓоковиќ: Кога сте пример за многу деца, не е добра слика да го фрлате рекетот

Ѓоковиќ без проблеми се пласира во осминафиналето на Олимписките игри во Токио

Мери Јордановска