Ѓоковиќ лесно до полуфиналето во Пекинг

Од:

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ лесно се пласираше во полуфиналето на Отвореното првенство на Кина во Пекинг.

За помалку од еден час го елиминираше Австриецот Јирген Мелцер со резултат 6:1, 6:2 во сетови. Противник во борбата за финалето ќе му биде Германецот Флоријан Мајер кој беше подобар од Кинезот Зе Женга (6:3, 6:4).

Во второто полуфинале ќе се сретнат Французинот Жо-Вилфред Цонга и Шпанецот Фелисијано Лопес. Цонга го елиминираше Русинот Михаил Јужни со 6:3, 6:2, а Лопес во три сета го победи Американецот Сем Квери 4:6, 6:4, 6:4.

 

Би можело да ве интересира

Димитров: Синер е најдобриот играч во моментов, но сакам таков тест

Синер го освои Австралија опен по чудесен пресврт против Медведев

(ВИДЕО) Победа со честитка „Бог се јави“: Ѓоковиќ во три сета го порази Аргентинецот Ечевери

А1он

Ѓоковиќ испиша нова историја во Мелбурн

А1он

Тенисер e суспендиран на 10 години поради местење натпревари

Алкараз ја доби наградата што АТП никогаш не му ја додели на Ѓоковиќ

Предраг Петровиќ