ФИФА потврди истрага против Еквадор

Од:

Светската фудбалска федерација (ФИФА) потврди дека ќе има истрага за фалсификување документи во случај во кој Еквадор може да го загуби местото на Светското првенство во Катар во 2022, на што може да „профитираат“ Перу и Италија.

dobivaj vesti na viber

Чилеанската фудбалска федерација поднесе жалба до дисциплинската комисија на ФИФА, тврдејќи дека со фалсификувани документи, Бајрон Давид Кастилјо добил еквадорско државјанство, откако тој настапи на осум меча од квалификациите.

Еквадор се падна во група со Катар, Холандија и Сенегал во ждрепката за СП, и ако биде исфрлен, Перу ќе добие директен пласман на турнирот, наместо да игра бараж со Австралија, а Чиле би го добил местото во баражот.

Италијанците, пак, се надеваат на неверојатното сценарио ФИФА да се реши да ја прати на Мундијалот репрезентацијата со највисок рејтинг кој не е квалификуван, што е Италија, по поразот од Македонија во полуфиналето на европскиот бараж.

Би можело да ве интересира

Инфантино: Нема повеќе мали и големи репрезентации

Фудбалскиот сојуз на Косово ги тужи Пикси и Србија кај ФИФА

Катерина Павлова-Николовска

Дачиќ: Лицемерен потегот на ФИФА за покренување дисциплинска постапка против репрезентацијата на Србија

Ана Ололовска

ФИФА им забрани на навивачите во Катар да носат облека која потсетува на крстоносните војни

Катерина Павлова-Николовска

ФИФА е корумпирана, Катар не требаше да го добие Светското првенство процени Европскиот парламент

А1он

Германците ја „изиграа“ ФИФА и ги носеа боите на виножитото на Светското првенство