ФИФА потврди дека СП ќе започне еден ден порано од предвиденото

Од:

Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) официјално потврди дека овогодинешното Светско првенство во Катар ќе започне ден порано од предвиденото. Турнирот на 20.ноември ќе го отворат Катар и Еквадор.

dobivaj vesti na viber

Првично беше планирано Светското првенство да започне на 21. ноември, а првиот дуел да го одиграат селекциите на Холандија и Сенегал.

Промената едногласно ја изгласа Комитетот на ФИФА, кој го сочинуваат неговиот претседател Џани Инфантино и претседателите на шесте континентални фудбалски тела.

Натпреварот меѓу домаќините на турнирот и Еквадор наместо на 21.ноември ќе се игра дена претходно во 19 часот по локално време, додека натпреварот Холандија – Сенегал кој требаше да се одигра на 21. ноември во 13 часот, ќе се игра во терминот од 19 часот.

Би можело да ве интересира

Шахтјор од ФИФА бара 50 милиони евра

ФИФА потврди истрага против Еквадор

А1он

Русија ќе бидe суспендирана од сите спортски федрации и настани

ФИФА ги објави цените на билетите за СП во Катар

А1он

Манчини, Тухел и Гвардиола се номинирани за наградата Тренер на годината од ФИФА

А1он

Инфантино: Мундијал на две години би функционирал

А1он