ФИФА ги објави цените на билетите за СП во Катар

Од:

Светската фудбалска федерација (ФИФА) ги објави цените на влезниците за Светското првенство во Катар. Агенцијата АП, информира дека тоа се најефтините влезници уште од Мундијалот во Мексико во 1986 година.

dobivaj vesti na viber

Најефтините билети во првата фаза се продаваат по цена од 61 евро, додека во нокаут рундата нивната цена ќе изнесува 85 евра.

За споредба, пред четири години во Русија, најефтините влезници се продаваа по цена од 92 евра.

Сепак, тие најефтини влезници се наменети за локалното население и се од четвртата категорија. Влезниците за навивачите од странство се вреднуваат во три категории.

ФИФА објави дека аплицирањето за влезниците ќе се врши од 19.јануари до 8.февруари.

Светското првенство во Катар ќе се одржи од 21.ноември до 18.декември.

Би можело да ве интересира

Инфантино: Нема повеќе мали и големи репрезентации

Фудбалскиот сојуз на Косово ги тужи Пикси и Србија кај ФИФА

Катерина Павлова-Николовска

Дачиќ: Лицемерен потегот на ФИФА за покренување дисциплинска постапка против репрезентацијата на Србија

Ана Ололовска

ФИФА им забрани на навивачите во Катар да носат облека која потсетува на крстоносните војни

Катерина Павлова-Николовска

ФИФА е корумпирана, Катар не требаше да го добие Светското првенство процени Европскиот парламент

А1он

Германците ја „изиграа“ ФИФА и ги носеа боите на виножитото на Светското првенство