Ферстапен ја освои пол-позицијата, а ќе стартува од 15 место

Од:

Макс Ферстапен ја освои пол-позицијата пред трката за Големата награда на Белгија. Сепак, поради казната, бидејќи го смени моторот, Холанѓанецот траката ќе ја започне од 15.позиција.

Ферстапен беше доминантен во квалификациите, далеку пред конкурентите, дури ни возачите на Ферари не можеа да се доближат. Зад Ферстапен квалификациите ги завршија Саинц, Перез, Леклер, Окон, Алонсо, Хамилтон, Расел, Албон, Норис.

Меѓутоа редоследот на стартот за утрешната трка ќе биде многу поинаков. Покрај Ферстепен, казни добија Леклер, Окон и Норис.

Тоа значи дека пол-позицијата ја доби Саинц, а до него во првиот ред ќе биде Перез. Поранешните светски шампиони Алонсо и Хамилтон се во вториот ред.

Тргата за ГН на Белгија, во недела, ќе започне во 15 часот.

Би можело да ве интересира

Хорнер: Верстапен има привилегии во Ред Бул, исто како Хамилтон во Мерцедес

Саинц победи во Сингапур

Верстапен е победник на Големата награда на Холандија

Трката во Формула 1 во Холандија беше прекината поради силен дожд

ВИДЕО: Норис му го скрши трофејот од 40.000 евра на Макс Верстапен

Предраг Петровиќ

Алонсо ќе носи кацига посветена на првиот Ф1 болид на Астон Мартин