Фергусон ќе добие статуа од Јунајтед

Од:

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Сер Алекс Фергусон ќе добие статуа пред Олд Трагорд, по повод 26-годишнината од неговото деби на клупата на „црвените ѓаволи“.

dobivaj vesti na viber

Статуата ќе биде откриена на 23-ти ноември, ден пред дуелот на Јунајтед со Квинс Парк Ренџерс, против кои 70-годишниот Шкот дебитирал на клупата на 22-ри ноември 1986-та година.

Фергусно го презел Јунајтед на денешен ден, 6-ти ноември, пред 26 години и без размислување е еден од најуспешните менаџери во Британија, водејќи ги „црвените ѓаволи“ до 12 титули во Премиер лигата, две во Лигата на шампионите, пет трофеиј во ФА купот.

Пред да дојде во Јунајтед, Фергусон беше на клупата на шкотскиот Абердин, со кој го освои Купот на европските шампиони во 1983-та година со триумфот над мадридски Реал во финалето.

Статуата ќе биде поставена на истакнато место, во близина на влезот на северната трибина, која во негова чест од минатата година се вика Сер Алекс Фергусон.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Нотингем го исфрли носителот на титулата Лестер од ФА купот, навивачите сакаа да ги тепаат

Ана Ололовска

Дијаз дебитираше со асистенција, Ливерпул во второто полувреме ги „скрши“ Кардиф

Ана Ололовска

Лампард дебитираше со победа, Манчестер сити убедливи против Фулам

Ана Ололовска

Челси се мачеа против Плимут, Вест Хем извлече победа во 121 минута кај Киденмистер

Ана Ололовска

Рагник: Не требаше да дозволиме продолженија и пенали

Ана Ололовска

Стив Брус е нов менаџер на Вест Бром

А1он