Дончиќ е ран фаворит за МВП на следната сезона

Од:

Сè уште е тешко да се предвиди кога точно ќе започне следната сезона во Националната кошаркарска асоцијација. Засега, се чини дека новата кампања ќе започне околу средината на јануари, но сето тоа зависи од тоа каков ќе биде развојот на пандемијата КОВИД-19 во САД.

И покрај нејаснотиите, обложувалниците веќе ги подготвија коефициентите кој има најголеми шанси да ја освои наградата „Најкорисен играч“ следната година.

На врвот на списокот на страниците за обложување е словенечкиот плејмејкер на Далас Маверикс Лука Дончиќ, втор е бранителот на наградата од последните две сезони Јанис Адетокумбо, а бр. 3 е Стеф Кари, кој се враќа од повреда.

1. Лука Дончиќ – 5,00 коефициент (Далас Маверикс)
2. Јанис Адетокумбо – 5,50 (Милвоки Бакс)
3. Стеф Кари – 6,00 (Голден Стејт Вориорс)
4. Леброн Џејмс – 7,00 (Лос Анџелес Лејкерс)
5. Ентони Дејвис – 7.00 (Лос Анџелес Лејкерс)
6. Џејмс Харден – 8.00 (Хјустон ракетс)
7. Каваи Ленард – 9.00 часот (Лос Анџелес Клиперс)
8. Кевин Дурент – 10.00 часот (Бруклин Нетс)
9. Демиен Лилард – 16.0 (Портланд Трејлблејзерс)
10. Џејсон Тејтум – 26.0 (Бостон Селтикс)

Би можело да ве интересира

Пет Рајли: Фала му на Бога што Батлер е со нас

А1он

НБА-драфтот ќе биде целосно онлајн настан

Ана Ололовска

Неколку НБА тимови покажуваат интерес за Блејк Грифин

Ана Ололовска

Бјоркгрен нов тренер на Индијана

Ана Ололовска

Кер: Династијата Булс заврши 98 година со причина, се собра многу замор

Ана Ололовска

Батлер тренира на јахта среде океан

Ана Ололовска