Дербито на седмото коло на Лига 1 заврши без победник

Последниот натпревар од 7. коло на француската Лига 1 воедно и дерби меѓу Сент Етиен и Бордо одигран синоќа заврши без победник 1:1. Двата гола беа постигнати во првиот дел. Сент Етиен поведе преку Рики ван Волфсвинкел во 31.минута, а изедначи Тиаго Илори во 39.минута.

И двата тима имаат по 14 бодови, а Бордо е на второто место поради подобрата гол разлика.

Резултати од 7.коло: Бастија – Нант 0:0, Евиан – Ленс 2:1, Генгамп – Мец 0:1, Олимпик Лион – Лориен 4:0, Монпеље – Монако 0:1, Ница – Лил 1:0 и Каен – ПСЖ 0:2, Ремс – Олимпик Марсеј 0:5 и Рен – Тулуз 0:3.

Табела: Олимпик Марсеј 16 бодови, Бордо 14, Сент Етиен 14, ПСЖ 13, Лил 12,…

Катерина Ѓуровски

Во Франција тврдат дека Зидан на лето ќе застане на чело на ПСЖ

Гризман му даде поддршка на Умтити: Без него немаше да го освоиме СП, тој е примерен професионалец