Денеска на СП во ракомет: Словенците огромни фаворити против Саудиска Арабија

Од:

Светското првенство во ракомет на кое ќе учествува и Македонија започна синоќа со победата на Франција од 26:24 против домаќинот Полска. Денешниот ден продолжува со седум натпревари. Македонските ракометари денеска отпатуваа за Краков, а утре ќе ја имаат премиерата против Норвешка.

Во групата А денеска играат Чиле – Иран и Шпанија – Црна Гора. Во групата Б се среќаваат Унгарија – Јужна Кореја, како и Исланд – Португалија, додјеа во групата Ц, во која се и Франција и Полска, Словенија ќе игра против Саудиска Арабија.

Во групата Д денеска играат и Зеленортските Острови – Уругвај и Шведска – Бразил.

Словенците се најголеми фаворити на денешните дуели.

Распоред на натпревари на СП за денеска

Чиле – Иран, 18 ч

Унгарија – Јужна Кореја, 18 ч

Саудиска Арабија – Словенија, 18 ч

Капе Верде – Уругвај, 18 ч

Исланд – Португалија, 20:30 часот

Шпанија – Црна Гора, 20:30 часот

Шведска – Бразил, 20:30 часот

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

Пред болница во Белград нападнат е познатиот ракометар Веселин Вуковиќ

Горан Наумовски

Тунис пресилен за Македонија, не успеа камбекот во второто полувреме

Словенците и Унгарците без мака на почетокот на СП

Словенките ја исфрлија Србија, Хрватска со последниот шут до реми со Швајцарките

Кил и Барса убедливи на стартот на новата сезона во ЛШ

Еурофарм Пелистер го претстави пикерот Васиљев: Дојдов во Битола да освојувам трофеи