Дејвис ќе паузира најмалку еден месец

Од:

Американскиот кошаркар и центар на Лос Анџелес Лејкерс, Ентони Дејвис, поради повреда на стапалото ќе паузира најмалку еден месец, објави ЕСПН. Дејвис се повреди на натпреварот против Денвер, ноќта меѓу петокот и саботата.

За време на викендот тој направи дополнителни тестови и беше утврдено дека го чека пауза од најмалку еден месец. Ова е лоша вест за Лејкерси, бидејќи Дејвис моментално се наоѓа на десеттото место на листата на стрелци во НБА со просек од 27,4 поени по натпревар. Дополнително, Дејвис има просек од 12,1 скока и 2,6 асистенции по меч.

Лејкерси моментално имаат скор 13-16 во Западната конференција.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

НБА: Денвер ја победи Минесота и израмни на 2:2 во полуфиналната серија на Западот

Познати се тројцата полуфиналисти на Истокот во плејофот во НБА лигата

А1он

Тренерот на Минесота опериран – незивесно дали го пропушта стартот на серијата против Денвер

Предраг Петровиќ

Филаделфија казнета поради Ембид

Поранешниот член на Лејкерс и филмски актер осуден на 90 години, „сексуалниот предатор“ конечно е во затвор

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Драма во НБА лигата: Кошаркар на Оклохома колабираше пред соиграчите