Челзи гостува во Ливерпул кај Евертон

Фудбалерите на Челзи, денеска во рамките на 20.коло на Премиер лигата, гостуваат во Ливерпул кај Евертон, а со евентуален триумф ќе се вратат на третото место на табелата. Но и нивниот денешен домаќин има свои сметки и ако победи може да го мине Челзи на табелата. Почетокот на натпреварот е во 14 часот и 30 минути.

На вториот натпревар денеска, во 17 часот во Лондон играат Квинс Парк Ренџерс и Ливерпул.

Во одлична и ефикасна игра фудбалерите на Арсенал вчеравечер го совладаа Њукасл со 7:3 , а хет-трик постигна Тео Волкот.

Преглед на резултатите на досега завршените натпревари од 20.коло: Сандерленд – Тотенхем 1:2, Стоук – Саутемптон 3:3, Рединг – Вест Хем 1:0, Норвич – Манчестер Сити 3:4, Манчестер Јунајтед – Вест Бромвич Албион 2:0, Фулам – Свонси 1:2 и Астон Вила – Виган 0:3.

Табела: Манчестер Јунајтед 49 бодови, Манчестер Сити 42, Тотенхем 36, Челзи 35, Арсенал 33,Евертон 33, ВБА 33,…

Саутгејт останува англиски селектор

Саутгејт сака да остане селектор на Англија

Дијаз дебитираше со асистенција, Ливерпул во второто полувреме ги „скрши“ Кардиф