Буфон: Следува Мундијалот 2022, сонувам, но Манчини тешко дека ќе ми се јави

Од:

Голманот на Парма, Џанлуиџи Буфон сонува да игра на Светското првенство 2022 со репрезентацијата на Италија.

– Манчини направи нешто неверојатно. Имам 43 години, па немам право да кажам: „Тука сум, повикај ме во репрезентацијата“. Но, благодарение на Светското првенство, можам да сонувам. Манчини скоро сигурно нема да ми се јави, тој веќе утврди кои играчи можат да му помогнат. Го гледав финалето на Евро 2020 дома со моите деца. Голема радост. Беше многу убаво да се видат момците насмеани по солзите што ги пролеаја по поразот од Шведска во квалификациите за СП 2018. Јас тогаш плачев на Сан Сиро, изјави Буфон во интервју за „Ла Газета дело Спорт“.

Италија е актуелен европски шампион, со трофејот освоен пред 15-ина дена во Лондон.

Би можело да ве интересира

Спалети: Важно е колку долго Наполи може да игра на ова ниво

Ана Ололовска

Михајловиќ пред отказ во Болоња

Ана Ололовска

Милан го тужи Лацио за расистичко скандирање на навивачите против Бакојако и Кеси

Мери Јордановска

Мацари нов тренер на Каљари

Ана Ололовска

Ди Франческо ја напушта Верона по само три кола во Серија А

Ана Ололовска

Бонучи: Во Јувентус мора да се навикнеш на притисок

Ана Ололовска