Бостон го привлече слободниот агент Тако Фол

Од:

Бостон го привлече слободниот агент Тако Фол и уште тројца други кошаркари, потврдија од НБА.

Центарот има 10,1 поени, 7,7 скока и 2,4 блокирани удари во 115 натпревари за четири сезони со колеџ тимот од Централна Флорида.

Тимот на Селтикс, исто така, си ги обезбеди услугите на Џејвент Грин, Макс Страс и Тремонт Вотерс.

Грин имаше просек од 13,8 поени и 4,7 скока во 51 натпревар за Ратиофарм Улм во Германија минатата сезона.

Страс забележуваше по 18,6 поени и 5,8 скока во просек во две последователни сезони на ДеПол Универзитетот во Чикаго.

Вотерс беше избран од Бостон во вториот круг од Драфтот во 2019 година. Тој има 15,6 поени и 5,9 асистенции во просек на натпревар за две сезони со колеџ тимот на Луизијана.

Би можело да ве интересира

Ноќ за историја: Леброн Џеjмс трет најдобар стрелец во НБА лигата

Ана Ололовска

Џордан нема дилеми: Кукоч е најдобар европски кошаркар

Ана Ололовска

(ВИДЕО) НБА: Сакраменто ја прекина низата од шест порази

Ана Ололовска

Дончиќ ќе стартува на „Ол-стар“ натпреварот со уште двајца дебитанти

Ана Ололовска

Леброн со историско достигнување

Ана Ололовска

Вилијамсон во цифри: Зајон започна со рекорди во своето деби

Драган Поповски