Бејл неизвесен за натпреварот со Македонија

Од:

Герет Бејл најдобриот играч на Велс и нов член на Реал Мадрид, можеби ќе го пропушти натпреварот на неговата репрезентација против Македонија, јави радио Би-Би-Си Велс.

Според овој медиум три се причините поради кои неизвесен е настапот на Бејл во Скопје.

Првата причина е нецелосно санираната повреда на стапалото која ја има веќе подолго време. Втората пречка за велшкиот репрезентативец да игра против црвено-жолтите е неговиот нов клуб кој бара Бејл да биде ослободен од овој дуел.
Како трета причина радио Би-Би-Си Велс наведува дека новата ѕвезда на Реал Мадрид подолго време е надвор од фудбалските терени и не е во потребната натпреварувачка форма.

Дефинитивната одлука дали Герет Бејл ќе игра против Македонија ќе биде донесена во текот на денешниот ден по состанокот во Фудбалската федерација на Велс која е во разговори со мадридскиот клуб.

Реал бара Бејл да не игра и тоа го објаснува завршување на сите формалности околу новиот договор и потребата од повеќе време за адаптација во новата средина.

Велшанецот од синоќа и официјално за рекордни 100 милиони евра помина од Тотенхем во Реал Мадрид и со тоа стана најскап играч во историјата на фудбалот.

Квалификацискиот натпревар Македонија – Велс ќе се одигра на 6 септември со почеток од 19 часот во Скопје на Националната арена „Филип Втори“.

Би можело да ве интересира

Фудбалската репрезентација на Македонија загуби од Украина

Ана Ололовска

Кадетите на Вардар го освоија Купот на Македонија

Ана Ололовска

В четврток стартуваат квалификациите за ЕУРО2024

Ана Ололовска

Чурлинов: Можеме да направиме голема работа во квалификациите за ЕУРО2024

Ана Ололовска

Дејан Илиев нов голман на фински ХЈК

Ана Ололовска

Македонски и бугарски клуб со заедничка акција: „Не за насилството“

Ана Ололовска