Баерн во полуфиналето преку Дортмунд

Берн Минхен вечерва на свој терен беше подобар од Борусија Дортмунд во рамките на четвртфиналето од германскиот Куп, славеа со 1:0

Првата шанса на натпреварот ја имаше Арјен Робен во 8-та минута, но сепак не успеа да постигне гол. Нова можност за Баерн пропушти Тони Крос во 14-та минута, а Дортмунд конечно се закани 23-та минута преку нивниот најдобар играч, Роберт Левандовски.

Повторно шанса за домаќините имаше Хави Мартинез во 37-та минута, а мразот го скрши Робен во 43-та минута кога постигна одличен погодок.

Во продолжението први се заканија гостите преку Гундоган, меѓутоа тој беше непрецизен, а исто така и Марко Ројс пропушти одлична прилика за израмнување на резултатот.

До крајот и двете екипи се заканија по еднаш преку Ван Бујтен односно Гундоган, но резултатот остана непроменет.

Со тоа Баерн се пласираше во полуфиналето од германскиот Куп.

Почина легендарниот германски фудбалер Андреас Бреме

Германците ја „изиграа“ ФИФА и ги носеа боите на виножитото на Светското првенство