Баерн Минхен објави рекордни приходи

Од:

Германскиот шампион Баерн Минхен пријави рекордни приходи за изминатата сезона 2018-19. Баварците забележаа добивка од 750,4 милиони евра, при што приходите по оданочување се зголемија од 63 на 78 отсто. Ова му носи дополнителни 52,5 милиони евра на клубот.

– Приходите од натпревари и ТВ правата се зголемија и достигнавме рекордни бројки во приходите од спонзорство. Овие одлични резултати се уште поневеројатни бидејќи Баерн, иако го освои германскиот куп, беше елиминиран во многу рана фаза во Лигата на шампионите, рече потпретседателот на Баерн, Јан-Кристијан Дресен.

Баерн сè уште е зад шпанскиот гигант Барселона (скоро 1 милијарда) и Реал Мадрид (757 милиони).

Би можело да ве интересира

Флик: Понекогаш фудбалот пишува убави приказни

Ана Ололовска

Клоп, Флик и Нагелсман, кандидати за тренер на годината

Ана Ололовска

Барселона по 43. пат го освои Гампер купот

Ана Ололовска

Тијаго се збогува со Баерн: Ова е најтешката одлука во мојата кариера

Ана Ололовска

Румениге го потврди заминувањето на Тијаго Алкантара во Ливерпул

Ана Ололовска

Натпревар од пониска лига во Германија заврши 37:0, сето тоа поради социјално дистанцирање

Ана Ололовска