Астон Вила победи по седум порази

Екипата на Астон Вила ја прекина серијата од седум порази откако синоќа на „Вила парк“ во градското дерби го победи тимот на ВБА со 2:1.

Астон Вила поведе во 22.минута преку Габриел Агбонлахор, а ВБА изедначи со голот на Саид Берахино во 66.минута. Победата ја донесе Кристијан Бентеке со удар од белата точка во судиското надополнување на вториот дел (90+4).

Ова беше еден од трите натпревари што се одиграа синоќа од 28.коло од Премиер лигата.

На другите два дуела: Хал – Сандерленд 1:1 и Саутемптон – Кристал Палас 1:0.

Вечерва се играат преостанатите седум натпревари од оваа рунда: Манчестер Сити – Лестер, Њукасл – Манчестер Јунаутед, КПР – Арсенал, Стоук – Евертон, Тотенхем – Свонси, Вест Хем – Челзи и Ливерпул – Барнли.

Табела: Челзи 60 бодови, Манчестер Сити 55, Арсенал 51, Манчестер Јунајтед 50, Саутемптон 49, Ливерпул 48, Тотенхем 44,…

Саутгејт останува англиски селектор

Саутгејт сака да остане селектор на Англија

Дијаз дебитираше со асистенција, Ливерпул во второто полувреме ги „скрши“ Кардиф