Анчелоти: Реал е најпрестижниот клуб во светот со најголема историја

Од:

Тренерот на Реал Мадрид, Карло Анчелоти зборуваше за историјата на мадридскиот клуб.

dobivaj vesti na viber

– Реал е најпрестижниот клуб во светот со најголема историја. Има најголема база на навивачи, и ова е голема одговорност. Овој клуб 13 пати ја освоил Лигата на шампионите – никој друг не успеал. Сето тоа благодарение на вредностите и предизвиците што моравме да ги надминеме. Поради ова Реал е таму каде што е сега. Имав среќа да го тренирам овој клуб пред неколку години. Сега се вратив и повторно се обидувам да уживам во мојата работа, изјави Анчелоти на официјалниот сајт на мадридскиот клуб.

Анчелоти беше тренер на Реал Мадрид од 2013 до 2015 година. Под негово водство мадридскиот клуб ја освои Лигата на шампионите, Суперкупот на УЕФА, Светското клупско првенство и Купот на Шпанија.

Во 2021 година, 62-годишниот Италијанец се врати на тренерското место на „кралскиот клуб.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Крос се изнервира од новинар: Имаше 90 минути и смисли вакви две п*срани прашања

Алегри: Веќе имав потпишано со Реал Мадрид, а потоа Пирло доби отказ

А1он

Мбапе во Реал од наредната сезона

А1он

Реал не размислува за купување на Мбапе во зима

А1он

Реал сака да ги продаде Бејл и Иско во јануари, за Азар, Јовиќ и Дијаз чекаат понуди

Ана Ололовска

И Реал заинтересиран за аргентинскиот напаѓач Алварез

А1он