Албон итно опериран, Ник де Врис ќе дебитира за Вилијамс

Од:

Возачот на Вилијамс, Александер Албон, нема да вози на утрешната трка од Формула 1 за Големата награда на Италија на патеката во Монца. Тајландскиот возач синоќа морал на итна операција на слепото црево.

Вилијамс успеа да најде замена, па сепак утре ќе настапи и со двата болида. На местото на Албон ќе седне Ник Де Врис, кој денеска ќе се појави и во квалификациите.

Де Врис (27) ќе дебитира на трката во Монца откако неколкупати учествуваше на слободни тренинзи во последните неколку години како тест-возач на Мерцедес.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

Хорнер: Верстапен има привилегии во Ред Бул, исто како Хамилтон во Мерцедес

Саинц победи во Сингапур

Трката во Формула 1 во Холандија беше прекината поради силен дожд

ВИДЕО: Норис му го скрши трофејот од 40.000 евра на Макс Верстапен

Предраг Петровиќ

Алонсо ќе носи кацига посветена на првиот Ф1 болид на Астон Мартин

Ферстапен далеку пред конкурентите според заработката за минатата Ф1 сезона