АЕК за транспарентот „Косово е Албанија“: Ќе ги најдеме одговорните

Од:

Фудбалскиот клуб АЕК се огласи откако на трибината со нивните навивачи се појави транспарент со натпис „Косово е Албанија“.

Инцидентот се случи на натпреварот од Лига Европа меѓу грчкиот тим и Ајакс, кој заврши нерешено (1:1).

Од АЕК истакнаа дека одговорните ќе бидат пронајдени и дека во иднина ќе им биде забранет влез на стадионот.

„АЕК го изразува своето згрозување и недвосмислено го осудува појавувањето, дури и на неколку секунди, на транспарент со крајно националистичка содржина на нашиот стадион, кој нема апсолутно никаква врска со историското потекло на нашето здружение, ниту секако со она за што се залага. од нејзиното основање.

За конкретниот инцидент, АЕК наведува дека нема да остане вака.

Веќе преземаме акции за доделување одговорност дури и за моменталната, повторуваме, слика која со право вознемири голема маса наши фанови, кои исто така остро одбија. Секако ќе ги најдеме одговорните и ќе им биде изречена трајна забрана за влез на нашиот стадион“, се вели во нивното соопштение.

Црно-жолтите беа и неодамна во фокусот, кога пред мечот со Динамо Загреб беше убиен еден домашен навивач, а беа уапсени десетици членови на „Бед Блу Бојс“.

Би можело да ве интересира

Анализа на АЕК: Недостиг на пазарна конкуренција во мобилната телефонија, влезот ограничен

Горан Наумовски

Грчка полиција уапси маж кој е осомничен за убиството на навивачот на АЕК

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Нова снимка од Грција: Наводно се гледа моментот кога навивач на АЕК е избоден со нож

Мајката и вујкото на убиениот навивач на АЕК им се заблагодарија на играчите што го исфрлија Динамо

(ВИДЕО) Грците објавија нови снимки од последните моменти на убиениот навивач на АЕК

АЕК го победи Динамо во Загреб во првиот натпревар од третото коло од квалификациите за Лигата на шампионите