АЕК го победи Динамо во Загреб во првиот натпревар од третото коло од квалификациите за Лигата на шампионите

Од:

Фудбалерите на АЕК вечерва во Загреб го победија Динамо со резултат 2:1 (0:1) во првиот натпревар од третото коло од квалификациите за Лигата на шампионите.

Динамо поведе со голот на Марко Булат во 39. минута. Гостите израмнија со голот на Стивен Зубер во 59. минута, а победата на грчкиот шампион му ја донесе Константинос Галанопулос во 90. минута. Реваншот се игра во сабота во Атина.

Првиот натпревар од третото квалификациско коло за Лигата на шампионите меѓу АЕК и Динамо требаше да се одигра на 8 август во Атина, но тој беше откажан поради конфликтот меѓу навивачите на двата клуба. Во тие судири загина навивачот на грчкиот клуб Михалис Кацурис, а осум лица беа повредени.

Би можело да ве интересира

Анализа на АЕК: Недостиг на пазарна конкуренција во мобилната телефонија, влезот ограничен

Горан Наумовски

Грчка полиција уапси маж кој е осомничен за убиството на навивачот на АЕК

Горан Наумовски

АЕК за транспарентот „Косово е Албанија“: Ќе ги најдеме одговорните

Братот на убиениот навивач на АЕК: Не беше хулиган, рече дека оди на кафе

(ВИДЕО) Нова снимка од Грција: Наводно се гледа моментот кога навивач на АЕК е избоден со нож

УЕФА жестоко го казни Динамо, до крајот на сезоната во Европа нема гостувања за навивачите

Предраг Петровиќ