АБА-2: МЗТ со победа над Спарс ја заврши 2019 година

Од:

Кошаркарите на МЗТ Скопје вечерва на домашен терен, во последниот меч за 2019 година, го совладаа босанскиот тим ОКК Спарс (73-64), вомеч од 13. коло од АБА2-лигата.

dobivaj vesti na viber

Иако губеа со 13 поени разлика во првата четвртина (23-10) избраниците на Ѓорѓи Кочов направија одлична серија 21-2 со која негатива ја претворија во предност од 31-25.

„Металците“ потоа ги презедоа работите во свои раце и на крајот забележаа сигурен триумф.

Стојановски реализира 17 поени, додека Морнар средбата ја заврши со 16 поени и 6 скока за домаќините, додека Врабец со 15 поени беше најпрецизен кај Спарс.

Ова беше седма победа по ред за тимот од Аеродром сезонава во регионалното првенство, со која останаа на второто место на табелата со учинок 10-3.

Следниот меч за МЗТ Скопје е на 2 јануари на гости против словенечка Рогашка.

Би можело да ве интересира

НЛБ Групација и АБА Лига ј.т.д. – Заедно пишуваме ново регионално поглавје во кошарката

Ана Ололовска

Трет пораз на Пелистер во АБА 2 лигата

А1он

Дебитантска победа на Пелистер во АБА 2 лигата

А1он

Одредени Ковид протоколите за новата сезона во АБА 2 лигата

А1он

МЗТ запиша гостинска победа против Слобода

МЗТ загуби од Ловќен во АБА 2