МЗТ запиша гостинска победа против Слобода

Од:

МЗТ Скопје Аеродром вечерва запиша победа со 82-69 (49-28) на гостувањето кај Слобода во Тузла, на дуел од 12.коло од АБА-2 лигата.

dobivaj vesti na viber

Клучно за победата на македонскиот тим беше играта во првите два дела, откако на пауза заминаа со цели 21 поен предност. Тренерот на „металците“ Ѓорѓи Кочов во завршните минути направи многу ротации, штодомаќинот знаеше да го искористи и да го ублажи поразот.

Милошевиќ реализираше 19 поени кај победничкиот тим, додека кај поразените Грег зад своетоима запиша 18 поени и 10 скокови.

МЗТ е на второто место на табелата во регионалната кошаркарска лига со 9 победи и три порази.

Во следното коло, тимот од Аеродром го пречекува Спарс од Сараево.

Би можело да ве интересира

НЛБ Групација и АБА Лига ј.т.д. – Заедно пишуваме ново регионално поглавје во кошарката

Ана Ололовска

АБА 2: МЗТ Скопје Аеродром и Пелистер го дознаа распоредот за јануарскиот „балон“

А1он

Трет пораз на Пелистер во АБА 2 лигата

А1он

Дебитантска победа на Пелистер во АБА 2 лигата

А1он

Одредени Ковид протоколите за новата сезона во АБА 2 лигата

А1он

АБА-2: МЗТ со победа над Спарс ја заврши 2019 година