Дебитантска победа на Пелистер во АБА 2 лигата

Од:

Кошаркарите на Пелистер во вториот натпревар од својата дебитантска сезона во АБА 2 лигата ја забележаа вечерва првата победа, триумфирајќи над Сутјеска од Црна Гора со 93:73.

dobivaj vesti na viber

По поразот во воведното коло во средата од Ловќен со 108:85, битолчани денеска одиграа многу подобар натпревар и сосема заслужено на крајот се радуваа на дебитантскиот триумф во регионалното натпреварување.

Трајковски и Малешевиќ со по 16 и Хотон со 14 поени беа најефикасни во тимот на Марјан Илиевски.

Вториот „балон“ на АБА2 лигата се игра следниот месец во Осиек.

Би можело да ве интересира

НЛБ Групација и АБА Лига ј.т.д. – Заедно пишуваме ново регионално поглавје во кошарката

Ана Ололовска

Трет пораз на Пелистер во АБА 2 лигата

А1он

Одредени Ковид протоколите за новата сезона во АБА 2 лигата

А1он

АБА-2: МЗТ со победа над Спарс ја заврши 2019 година

МЗТ запиша гостинска победа против Слобода

МЗТ загуби од Ловќен во АБА 2