Трет пораз на Пелистер во АБА 2 лигата

Од:

Битолски Пелистер го претрпе третиот пораз во четвртиот натпревар во кошаркарската АБА 2 лига, откако попладнево загуби од Војводина со 66-75 (39-36).

dobivaj vesti na viber

Кошаркарите на Пелистер имаа предност од три поени на полувремето, но уследи катастрофално лоша игра во третата четвртина, која противникот ја реши во своја корист со 23-9 и на крајот му го нанесе вториот пораз на македонскиот тим на турнирот во Осиек.

Најефикасни во редовите на Пелистер беа Никола Малешевиќ со 15 и Дејвид Хаутон со 12 поени.

По четири одиграни натпревари Пелистер е претпоследен на табелата со ефект од една победа и три порази.

Би можело да ве интересира

НЛБ Групација и АБА Лига ј.т.д. – Заедно пишуваме ново регионално поглавје во кошарката

Ана Ололовска

Одложен четвртиот балон од АБА 2 лигата

Илиевски: Честитки за Борац, повредите и загубените топки не чинеа пораз

Ана Ололовска

АБА2: МЗТ Скопје Аеродром го порази Пелистер во „македонското дерби“

А1он

Дебитантска победа на Пелистер во АБА 2 лигата

А1он

Пелистер со пораз дебитираше во АБА 2 лигата

А1он