Одредени Ковид протоколите за новата сезона во АБА 2 лигата

Од:

Раководството на АБА2 лигата денеска ги утврди ковид-протоколите што ќе бидат на сила за претстојната сезона, во која македонските екипи МЗТ Скопје Аеродром и Пелистер ќе се обидат да изборат пласман меѓу елитата во регионалното клупско натпреварување.

dobivaj vesti na viber

Како што е соопштено, дефинирани се три сценарија за одложување на натпревар во новата сезона.

Натпревар може да се одложи во случај на ограничувања што произлегуваат од одлуките на државните епидемиолошки органи, во случај тимот да има помалку од осум играчи на располагање поради инфекција со коронавирус или да остане без комплетен стручен штаб.

Првиот АБА2 „балон“ ќе се одигра на Златибор од 10 до 14 октомври.

Би можело да ве интересира

НЛБ Групација и АБА Лига ј.т.д. – Заедно пишуваме ново регионално поглавје во кошарката

Ана Ололовска

Трет пораз на Пелистер во АБА 2 лигата

А1он

Дебитантска победа на Пелистер во АБА 2 лигата

А1он

АБА-2: МЗТ со победа над Спарс ја заврши 2019 година

МЗТ запиша гостинска победа против Слобода

МЗТ загуби од Ловќен во АБА 2