Скен: Пијани лекари, погрешни дијагнози, спори судови – има ли одговорност за лекарски грешки?

Од:

25-годишното момче од Берово почина од заб, 7-годишниот Агуш од Прилеп остана без рака поради обична скршеница, анестезиолог под дејство на алкохол дошол на работа, починаа родилката Маја од Гевгелија и нејзиното бебе, 28-годишната Јилдиз Веапоска од Дебар остана без половина органи. Ова се само дел од случаите кои ја потресоа македонската јавност, а ги има уште многу.

dobivaj vesti na viber

Лекарска грешка тешко се докажува, но одговорност мора да има. А, ја нема.

Што се е лекарска грешка, каде се пријавува и колку е долга правната битка? Гледајте во анализата на Скен.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Цени растат – плати исти, кој се богати додека граѓаните тонат во сиромаштија?

Анита Петровска Рајковиќ

ВИДЕО: Путин го крена светот на нозе – НАТО се мобилизира, страв од нуклеарки

Анита Петровска Рајковиќ

Скен: Кило грозје колку една кеса – Скапо вино, евтино грозје, а трудот на лозарите ЏАБЕ!

Анита Петровска Рајковиќ

Скен: Животот на една кралица – сведок на бурна историја, највлијателна жена во светот

Анита Петровска Рајковиќ

„Скен“: Куршлус со фотоволтаични панели – колку ќе ве чини и дали воопшто ќе заштедите?

Анита Петровска Рајковиќ

„Скен“: Колку данок ќе плаќаме и за што – најавени даночна реформа и драстични промени