Земјотрес ја погоди областа кај Кршко во Словенија

Од:

Земјотрес со јачина од 2,6 степени според Рихтеровата скала околу 19 часот ја погоди областа кај Кршко во Словенија.

Според сеизмолошките служби, епицентарот на земјотресот бил кај Кршко со длабочина од 4,9 километри под површината на земјата.

Нема информации за сериозни штети, но земјотресот предизвика паника кај локалното население.

Би можело да ве интересира

Два земјотреси за краток временски период денеска го погодија Приепоље

Горан Наумовски

Земјотрес почувствуван во Дебар и околината, епицентарот во Албанија

Земјотрес со јачина од 5,8 степени по Рихтер ја погоди границата меѓу Киргистан и Кина

Земјотрес во Бугарија

Земјотрес почувствуван во Струга и околината

Горан Наумовски

Силен земјотрес ја погоди Русија