Вучиќ одржа состанок со амбасадорите на Квинта во Белград

Од:

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, денеска ги прими амбасадорите на земјите членки на Квинта – САД, Велика Британија, Франција, Италија и Германија, како и шефот на Делегацијата на Европската унија во Белград, кои побараа дескалација на кризата во северно Косово и Метохија,јави дописникот на МИА од Белград.

Како што соопштија од прес службата на српскиот претседател „во оваа прилика, претседателот Вучиќ ја објасни позицијата на Србија“.

-Посветени сме на зачувување на мирот и почитување на Бриселскиот договор, но никако нема да дозволиме понижување ниту на Србија, ниту на нејзините граѓани, изјави претседателот Вучиќ.

Тема на состанокот беше кризата на северот на Косово. Како што беше претходно најавено, за исходот од состанокот јавноста ќе има можност да дознае врз основа на официјално соопштение.

Откако Србите на Косово ги блокираа административните премини Јариње и Брњак, незадоволни што Приштина испрати специјални единици Росу на тие премини поради укинување на српските регистарски таблички, амбасадорите на Квинта минатата недела му понудија на претседателот на Србија предлог за решавање на ситуацијата, според која, како што тогаш кажа Вуќиќ во обраќањето до јавноста, „ ние малку ќе попуштиме, но ќе добиеме повеќе“.

Вучиќ тогаш изјави дека тој предлог го отфрлил бидејќи се работи за уцена и политика на свршен чин, на што не се согласува.

Би можело да ве интересира

Уапсен е осомничениот за убиството на семејството Ѓоќиќ

А1он

Кон: Мораме порано да ги отпуштаме пациентите за нов кревет, ковид пропусниците не се доволни

Ана Ололовска

Почина легендарниот голман Драган Пантелиќ

Ана Ололовска

Вучиќ со Џони Деп, кој ќе биде одликуван со орден за заслуги

Предраг Петровиќ

Србија прва во Европа ќе го набави лекот портив Ковид-19 молнупиравир

Катерина Павлова-Николовска

Борел: Само дијалогот под медијаторство на ЕУ е решение за Србија и Косово

А1он