Вучиќ: Не се борам за Путин или Бајден, не ми е гајле за странските лидери

Од:

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, присуствуваше на свеченото отворање на новиот производствен капацитет на фабриката „Грундфос“, по што се обрати до медиумите. Во таа прилика тој зборуваше за санкциите против Русија, Путин и Бајден.

dobivaj vesti na viber

Тој рече дека ќе зборува за сите мерки што ќе ги донесе државниот врв.

„Потоа ќе зборуваме за сите наши потези, мерки, енергетска состојба, снабдување со храна, за луѓето да знаат колкав приход ќе имаат во јавниот сектор, луѓето потоа ќе дознаат какви ќе бидат нашите мерки за заштеда на енергија. Што да правиме и каква политика да водиме, имајќи го предвид она што се случува“, рече Вучиќ.

„Јас не се борам за Путин или Бајден“

Вучиќ се осврна на ситуацијата во Украина и на фактот дека Србија сè уште нема воведено санкции кон Русија.

„Издржавме 210 дена со стабилна политика, мислам дека тоа никој не го очекуваше… Патот на Србија е многу тежок, трнлив… но тоа е пат кој се грижи за интересите на државата. Нема да биде лесно во иднина“, рече тој, додавајќи:

„ Јас не се борам за Путин или Бајден, се борам за овие прекрасни луѓе, за нашите деца и родители, за сите луѓе во Србија. Навистина не ми е грижа за странските лидери. Гледам како во овие тешки моменти Србија нема да биде под нивен напад и гледам како да размислувам за денот потоа. Некој мора да размисли што ќе правиме утре кога ќе имаме мир, дали успешно сме ги бранеле нашите интереси или не“.

 

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Вучиќ облече бел мантил и направи батерија: Горд сум што научив нешто ново

А1он

Вучиќ: Испаднав најглупавиот претседател на светот

А1он

Путин предложи: Нова унија со Казахстан и Узбекистан?

А1он

Макрон патува за Вашингтон, со Бајден ќе разговараат за Украина и трговските односи

(ВИДЕО) Столтенберг: Путин не е во состојба да го постигне тоа што го сака во Украина, затоа станува се побрутален

Ана Ололовска

Путин: Русија и Донбас требаше порано да се обединат

Ана Ололовска