Вучиќ: Хронично сум болен, новинарите немаат врска со тоа

Од:

Претседателот на Србија на прес-конференција одговори на коментарите дека новинарот на „Н1“ е виновен за неговото ненадејно заминување во ВМА.

Запрашан од новинарот на „Н1 ТВ“, да ги прокоментира наводите дека новинарот од телевизијата Миодраг Совиљ е „виновен“ што во петокот попладне беше примен во болница и дале е правилно да се обвинат новинарите, Вучиќ одговори: „Вашиот новинар нема никаква врска со мојата здравствена состојба“.

„Јас сум хронично болен човек“, додаде Вучиќ.

Тој објасни и дека на конференцијата е под целодневна терапија и дека тоа не е никаква тајна.

„Нема поголема можност за мене, отколку кога ќе излезете со невистини, да ми дадете простор да укажам на тоа колку немате аргумент. Суштината на успехот кој го имав до сега е во тоа што никогаш не бегав, не се криев ниту ги туркав проблемите под тепих, и бидејќи се борев и одговарав, благодарение на вистината и аргументацијата на напорната работа и секогаш победував без проблеми“, кажа Вучиќ.

Според неговите зборови, секогаш така ги победувал противниците.

„Секогаш бев и ќе бидам подготвен и нека не се радуваат, ќе ги победам сите заедно, со аргументи, затоа што повеќето не се грижат за прашањата, туку за маркетингот“, заклучи Вучиќ.

Би можело да ве интересира

Косово ја бојкотира церемонијата на доделување Нобелова награда за Петер Хандке

Вучиќ: Курти почна да се занимава со кадровски прашања во Белград

ВИДЕО: Војската на Србија претстави нови хеликоптери купени од Русија

Косовско–српски судир околу вистината за масакрот во селото Рачак во 1999 година

ВИДЕО: Се појави снимка од инцидентот со жената која сакаше да помине со српско знаме по мостот на Косовска Митровица

Татјана Ташкова

Јеремиќ: Аферите на власта не се доволни за да СзС излезе на изборите на пролет следната година

Ана Ололовска