Вучиќ: Го цениме активниот пристап на Франција во косовскиот проблем

Од:

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, се сретна со претседателот на Сенатот на Република Франција, Жерар Ларше, со кого разговараше за подобрување на српско-француската соработка, за состојбите во регионот и за европскиот пат на Србија, јави дописникот на МИА од Белград.

-Го цениме активниот пристап на Франција и очекуваме разбирање за нашата позиција за спроведување на сите постоечки договори, а пред се делот поврзан со формирањето на Заедницата на српските општини, што е од клучно значење за безбедноста и нормалниот живот на српската заедница на Косово. и Метохија, изјави Вучиќ.

Српскиот претседател уште еднаш се заблагодари на Франција, а особено на претседателот Емануел Макрон, за вниманието што го посветува на Србија и регионот на Западен Балкан.

Зборувајќи за евроинтеграциите на Србија, Вучиќ се заблагодари на Франција за поддршката што и ја дава на Србија на нејзиниот европски пат. Францускиот функционер истакна дека европскиот пат на Србија нема алтернатива, изразувајќи подготвеност да се забрза неговата динамика, се наведува во соопштението од кабинетот на српскиот претседател.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Вучиќ за судењето на групата на Беливук: Знаевме дека снајперистот е за мене, Лалиќ не смее да лаже

Вучиќ за Косово: Би било добро да постигнеме најголемо можно единство, но не верувам

А1он

Вучиќ пристигна во Бугарија и се сретна со Радев: Почнува изградбата на гасниот конектор

А1он

Вучиќ и Радев утре ќе го означат почетокот на поврзувањето со гасоводот Србија – Бугарија

А1он

Земан со Вучиќ: Се обидов да ја натерам Чешка да го повлече признавањето на Косово

А1он

Курти: На Косово не постојат српски општини, Вучиќ го прекрши договорот

А1он