Во Љубљана уапсени двајца руски шпиони

Од:

Словенечката разузнавачка и безбедносна служба (СОВА) во Љубљана открила двајца странски државјани кои шпионирале за Русија и ги уапсила во соработка со Националната истражна канцеларија. На двајцата осомничени им се заканува затворска казна од вкупно осом години.

Уапсените имале државјанство на јужноамерикански земји и работеле под лажни идентитети. Тие се уапсени во изнајмена канцеларија во деловна зграда во Љубљана. Во Окружното државно обвинителство во Љубљана е покрената предистражна постапка.

За шпионажа е предвидена затворска казна од шест месеци до пет години, а за кривичното дело потврдување невистинита содржина им се заканува затворска казна до три години. Се верува дека двајцата руски агенти служеле во руската воена разузнавачка служба (ГРУ) и работеле како дел од сложената програма наречена „Илегалци“ од контраразузнавачките агенти во САД.

Станува збор за расфрлана мрежа на високо обучени „заспани агенти“, кои најчесто имаат лажни идентитети и државјанства на трети земји, најчесто јужноамерикански земји, а најчесто работат под покровителство на воената разузнавачка служба ГРУ. Во САД меѓу нив се откриени шпиони на Руската агенција за надворешни разузнавачки служби (СВР).

Би можело да ве интересира

МААЕ: Во близина на Запорожје има се повеќе конфликти, се зголемува ризикот од нуклеарна несреќа

Ана Ололовска

Европски шампион загина во Украина: Од боксерскиот ринг отиде во првата линија, загина по тешки борби!

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Русија: Во Украина првпат срушивме американска паметна бомба

Ана Ололовска

Македонија не може да биде неутрална кога Русија го загрозува светскиот мир, вели Османи

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Украина ги доби британските тенкови „Челинџер“

Катерина Павлова-Николовска

Русите наводно го смениле командантот кој беше тешко поразен во голема тенковска битка